Ez a bejegyzés Sally Goddard Blythe “Akaratlagos figyelem, biztos egyensúly, csodálatos összhang” és a “A kiegyensúlyozott gyermek” című könyveiből van összeollózva. Olyan laikus érdeklődőknek készült, akik szeretnék érteni, mi miért történik a mozgásterápiában.
A szimmetrikus tónusos nyaki reflex (STNR) egy az un. primitív reflexek közül. Ezek már az anyaméhben fejlődésnek induló reflexek. A primitív reflexek a megszületés idejére fejlődnek ki teljesen. Segítik a magzatot a megszületés folyamatában, majd támogatják az újszülött életben maradását az első hetekben, mielőtt a csatlakozás a magasabb agyi központokkal kiépülne. Ugyanakkor alapképzést adnak a későbbi akaratlagos képességekhez. A primitív reflexeket a fejlődő agy 6-12 hónapos korban legátolja.
Nézzük, a STNR milyen feladatokat lát el:
A 8 hónapos csecsemő már felkészült arra, hogy hason fekvő helyzetben eltolja magát a talajtól és mászni kezdjen. Amikor a csecsemő felemeli a fejét a felső végtagjai megfeszülnek, az alsó végtagjai behajlanak. Amikor a csecsemő feje lefelé néz, a felső végtagok hajlanak be és az alsó végtagok nyúlnak ki.
Ha a csecsemő lehajtja fejét, a karja behajlik, ezért nem tudja folyamatosan megtartani felsőtestének súlyát. A legtöbb csecsemő, mielőtt megtanul mászni, átmegy egy olyan fázison, amikor a kezén és a térdén támaszkodva előre-hátra ringatózik, segítve ezzel a reflex integrálását.
Az ebben az időszakban végzett mozgások (előre-hátra ringatózás kézen és a térden) segítik a látás fejlődését, hiszen a baba fókuszpontja hol közel, hol távol van.
Kép forrása: www. archetype.com
Van még egy érdekes szerepe ennek a reflexnek. Előkészíti a terepet a felemelkedéshez.A gyermek felnyúl, hogy megragadja a járóka oldalát. Ahogy felhúzza magát, a könyöke behajlik. A reflex aktivitás lefelé és előre húzza a fejét és ugyanakkor erőteljesen kinyújtja a csípő- és térd izületét és felfelé, álló helyzetbe tolja a gyermeket. Mindaddig, ameddig a fejét lehajtva tartja és kapaszkodik a járóka oldalába az alsó végtagjai folyamatos reflexes alátámasztást biztosítanak számára. Amint azonban felnéz és az anyja felé nyúl, összecsuklik.
A szimmetrikus tónusos nyaki reflexnek abban is szerepe van, hogy segít egy másik reflexnek (tónusos labirint reflex) integrálódni és legátlódni. A STNR hason fekvő, könyökön támaszkodó helyzetben alapul szolgál a stbabil helyzethez a gravitációval szemben és hozzájárul ahhoz, hogy a kar elbírja a felsőtest súlyát, készen a mászásra.
Mei tehát a szimmetrikus tónusos nyaki reflex szerepe?
- Segíti a gyermeket a talajtól való elemelkedésben
- Kiegyenesíti a gerinc ágyéki és tarkói végét, előkészítve a felegyenesedéshez
- Véget vet a TLR által szabályozott hajlító/feszítő mozgásformáknak
- Segíti a látás fejlődését a közeliről a távolira való fixálással
Éppen úgy, mint a többi primitív reflex esetében, az STNR túlságosan hosszan tartó aktivitása befolyásolja a további készségek alakulását. A gyermek nem lesz képes megtartani magát bizonyos testhelyzetekben ha a testének felső és alsó rész egymással ellentétesen dolgozik. Leginkább akkor vehető észre, ha idősebb gyermek az asztalnál ül , mert írnia vagy ennie kell.
Kép forrása: Sally Goddard Blythe: A kiegyensúlyozott gyermek
A kéz száj felé közelítésével is gondjuk lehet, mivel a fej helyzetének megváltoztatás mindkét karban hat az izomtónusra, és befolyásolja a karmozgások sebességét és összehangoltságát. Ezek a gyerekek malac módra esznek annál sokkal idősebb korban is, mint mikor már elvárható egy gyermektől, hogy tudja használni az evőeszközöket.
Úszni is nehezen tanulnak, hiszen a testük felső és alsó része nem akar együttműködni.
Kép forrása: csaladinet.hu
Azoknál a gyerekek, akik az STNR aktivitása erős, később hanyagnak és lustának tűnhetnek. Mivel az izomtónus náluk nem megfelelően oszlik meg a test izmaiban, ezért a felegyenesedéshez nem képesek a gravitáció hatását ellensúlyozni, nehézséget okoz számukra az egyenes testtartás, és kimondottan kényelmetlennek érzik az ülést vagy az állást. Minden tettük, mintha külön energiát igényelne, rájuk mondják a szülők és a nevelők, hogy “egy pillanatra sem tud nyugton maradni”.
A visszamaradt STNR hatásai:
- Rossz a test felső és alsó része közötti együttműködés
- Rossz testtartás különösen ülő és álló helyzetben
- Az izomtónus lecsökken (jellemző a petyhüdt izomtónus)
- Rossz szem-kéz koordináció ha a személytől távolodó vagy közelítő mozgásokról van szó (labda elkapás, vagy evés)
- Nehézség azon mozgások kivitelezésében, amelyekhez az alsó- és a felső testfél összehangolt máködése szükséges (úszás, bukfencezés)
- Másolási problémák
- Nehézségek a függőleges irányú szemkövetéssel
Azzal a személyes gondolattal zárnám ezeket a sorokat, hogy olvasd ezt a bejegyzést úgy, mint egy érdekességet arról, micsoda összefüggések irányítják a mozgásfejlődésünket. Ha gyermeked nehezen tanult meg úszni, vagy malac módra eszik, annak rengeteg egyéb oka is lehet, szakember bevonása nélkül ne vonj le elhamarkodott következtetéseket arról, hogy gyermekednek visszamaradt-e a szimmetrikus tónusos nyaki reflexe.